Program Mamy naStroje
Tytuł zadania: Wzbogacenie ludowych strojów wielkopolskich regionu Szamotuł dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie
Miejsce realizacji: Kórnicki Ośrodek Kultury w Kórniku
Termin realizacji: od 19.07.2024 do 30.12.2024
Dotacja z budżetu Województwa Wielkopolskiego: 10.000,00 zł w ramach Programu Mamy naStroje
Wartość projektu: 16.955,00 zł
W ramach udzielonej dotacji uzupełniono stroje ludowe z regionu Szamotuł o czepce i kryzy dla mężatek, uszyto spodnie w kolorystyce zgodnej z tradycją tego regionu oraz zakupiono buty damskie i męskie, a także korale. Tym samym wzbogacony został program suity szamotulskiej o nowe elementy inscenizacyjne, co przełożyło się na zwiększenie potencjału artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie.
W ramach zrealizowanego zadania zaprojektowano, wykonano i dostarczono:
- 8 kompletów kryz i czepców z regionu Szamotuł,
- 9 par spodni męskich z regionu Szamotuł,
- 1 parę butów męskich i 9 par butów damskich,
- 12 sztuk korali.
Wykonane stroje po raz pierwszy zaprezentowane zostaną szerokiemu gronu publiczności już w pierwszym półroczu 2025 roku. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie nie tylko uświetnia swoimi występami wszelkie festyny i dożynki lokalne, ale także uczestniczy w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.
Poprzez unaocznienie różnicy w szamotulskich strojach ludowych panien i mężatek zostanie wzbogacony program suity szamotulskiej o elementy inscenizacyjne, tj. opracowanie scenek rodzajowych nawiązujących do obrzędów weselnych. W efekcie zakupione stroje pozwolą na udział Zespołu w szeregu wydarzeń kulturalnych na poziomie gminy, oraz krajowych i międzynarodowych przeglądach czy festiwalach kultury ludowej. Sam Zespół będzie mógł prowadzić również działalność edukacyjną będąc uczestnikiem lub organizatorem wydarzeń edukacyjnych, społecznych czy kulturalnych skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym dzieci i młodzieży. Działalność edukacyjna przyczyni się do zwiększenia zainteresowania kulturą ludową w okolicy i zapewni Zespołowi nowy „narybek”. Bezpośrednim efektem zadania będzie wzbogacona oferta kulturalna Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” o program obrzędu weselnego.